Lovak szolgálatban
Pákozd, akinek lovaglótudásom alapjait köszönhetem, nagy, ám csöppet sem bátor ló. Vagyis tökéletesen alkalmatlan volna rendőrlónak. Pedig a Nemzeti Lovardában, ahol a lovas rendőrök is edzenek délelőttönként, láthatná, milyen is rettenthetetlen lónak lenni. Pákozd azonban erről nem tehet. Angol telivér, kissé érzékeny az idegrendszere, és ahogyan sok más társa, ő is halálra tud rémülni egy tovalibbenő madártolltól, vagy ha egy cica eltüsszenti magát a közelében. Farkas Józsefet, a Lovas Alosztály rendőralezredesét kértük meg, mesélje el, mi kell ahhoz, hogy egy állatból egy olyan ló váljon, mint Oktató, az ő zsufafakó lova, munkatársa. Ellátogattuk hát a budapesti Mosonyi utcába, a Készenléti Rendőrség Lovas Alosztályához, a Rendőrség-történeti Múzeum tőszomszédságába.
- Mi kell hozzá, hogy egy lóból jó rendőrló legyen? Nos, egyrészt erre születni kell. Sokáig saját ménesünk volt, 41 lovunk került ki somogysárdi ménesből, ahol külön erre a célra tenyésztették a magyar félvér lovakat. Ezeknek az állatoknak magasaknak, nyugodtaknak kell lenniük. Elengedhetetlen, hogy erős lábszerkezettel bírjanak és kiváló legyen a mozgásuk.
-Beszélgetés közben az istálló felé tartunk, ahol már a jövés-menés: a rendősök mossák, ápolják a lovaikat, ki-ki a magáét. Belépünk az ajtón, s a túlsó sarokban megmoccan egy fekete sörényű, nagy testű fakó, és a fülét hegyezi felénk.
-Meghallotta a hangomat, most muszáj lesz odamenni hozzá- dörmögi az alezredes úr, s a ló állásához érve fejünket hátraszegve megcsodálhatjuk Oktatót a maga teljes valójában. Méretei tekintélyt parancsolók, s mi jogos megilletődöttséggel vakargatjuk hetykére nyírt sörényét. – …Ezenkívül pedig- fűzi tovább a szót kalauzunk- természetesen sok múlik az idomításon is. 2-3 éves nyerscsikó-korukban kezdjük el a kb. 1-1,5 évig tartó kiképzésüket. Ennyi idő alatt kellően együttműködővé vállnak, ami az ő esetükben feltétel nélküli engedelmességet jelent. Korán kiválasztjuk az alkatukhoz leginkább megfelelő lovast, akivel elkezdhetik az edzéseket. Onnantól kezdve, hogy egy csikó megérkezik, a leendő lovasa foglalkozik vele,: futószárazza, hogy megszokja a hangját, elfogadja az utasításait, megtanuljon hangjelzésre jármódot váltani, rövidíteni, nyújtani,. A lovardai munka során, ló és lovasa társakká vállnak, s elérkezik a pillanat, amikor a ló barátságot köt a gazdájával, és attól kezdve nincs más vágya, csak az, hogy kedvére tegyen, és együtt dolgozzon vele. – Mivel Oktató itt közbeavatkozott, kénytelenek voltunk megszakítani a beszélgetésünket. A féltékeny patás, aki megelégelte, hogy gazdája holmi állampolgárokkal cseveg ahelyett, hogy figyelmét neki szentelné, jelzésértékűen megcibálta gazdája kabátját. Mi elolvadtunk a ragaszkodás ezen megnyilvánulása láttán, az alezredes úr azonban atyai szigorral feddte meg türelmetlenkedő lovát. Oktató persze kiérezte a hangban a szeretetet, és csakugyan: elégedetten könyvelhetett el egy kis vállveregetést és lappogatást.
-Szóval ilyen a Magyar Köztársaság Nemzeti Lovas Díszegységének parancsnoki lova civilben!
- Hát igen… Lazítani is kell, annyi komoly feladat után! A nemzeti ünnepeket ő áll a
33-37 fős díszegység élén: mögötte a kürtösök, az egység zászlaja a két zászlókísérővel, s utánuk négyes oszlopokban felsorakozva a többiek. És a díszelgés a munkájának csak töredékét teszi ki. Ezek a lovak heti öt napot dolgoznak: elsősorban a közbiztonság megerősítése, a járőrszolgálat ellátása és a nagy tömegeket vonzó rendezvények biztosítása a feladatuk. Mivel ilyen helyzetekben is meg kell őrizniük a hidegvérüket és engedelmeskedniük kell a lovasuknak, különleges képzéssel szoktatjuk hozzá őket a furcsa ingerekhez, az erős hangokhoz, a forgalom zajához. Külterületre visszük ki a lovakat, majd a Margit-szigetre, a Normafához, ahol viszonylag kevesebb ijesztő hatás érheti őket. Azután egyre komolyabb próbák következnek.
- Az efféle komoly próba vagy akár egy éles bevezetés alkalmával mi védi a lovat?
- Fejvédőt, lábszárvédőt és adott esetben ütésfelfogó betéttel ellátott, lángálló lótakarót kap. Már hozzászokhattam volna, mégis, még mindig megcsodálom, hogy a ló és lovas öltözékéből, annak hangulatából is fel tudja mérni, milyen feladat vár rá: járőrözés, díszelgés vagy rendezvénybiztosítás. Mivel nagy terhelésnek van kitéve a szervezetük, nemcsak ezeken az eseményeken, hanem előtte is nagyon oda kell figyelnünk az egészségük védelmére: a megelőzés rendkívül fontos. Saját főállatorvosunk segít mindebben, de természetesen patkolókovácsunk és szíjgyártónk is van, akik munkájukkal ugyancsak a lovaink egészségét szolgálják.
- Sokat megtudtunk a lovakról, de az embereket az is érdekelné, hogyan lehet valakiből lovas rendőr.
- Rendészeti szakközépiskola elvégzése után bárki jelentkezhet hozzánk, akár lovastudás nélkül is. Ilyen persze ritkán fordul elő, mert ide a lovak szeretete vonzza az embereket. Ebben az esetben a lovast itt kell felkészítenünk a későbbi feladatokra, ami nem csak lovaglásból áll majd, hiszen a lova ápolását is ő végzi el, és még a patkolásból is ki kell vennie a részét.
- Lányok is vannak? –Kár volt azonban kérdeznem, mert épp feltűnik egy: öles lépteivel gyorsan elvegyül a lovaikat ápoló fiúk között, végzi a dolgát, ahogyan ők, és munka közben talán néha eszébe jut, hogy boldog lehet, amiért egy gyerekkori álma valóra vált. Még készítünk néhány fotót Oktatóról, pózolunk mellette, megetetjük almával, és lassan elbúcsúzunk a szénaszagú istálló békés lakóitól. Nehéz elképzelni róluk, alapvető ösztöneik ellenére hogyan képesek helytállni. Pákozdra gondolok, az öntörvényű, kerge kis kedvencemre, és megkönnyebbülök, hogy neki csak velem kell megküzdenie.
|