Legyen a munkád egyben a hobbid is
Valószínűleg nem vagy egyedül, ha szt gondolod, hogy a lovakkal dolgozni a legjobb dolog a világon. Szerencsére sok lovas szakma között válogathatsz, ha úgy döntesz, hogy ezen a területen szeretnél elhelyezkedni.
Hogy kell-e valamilyen speciális iskolába járnos, illetve tanfolyamot elvégezned ahhoz, hogy álmod valóra válhasson, ez attól függ, hogy milyen területenszeretnél elhelyezkedni. Vannak olyan lovas edzők, akik lovászként kezdték, és híres zsokék, akik nem iskolában tanulták a mesterségüket. Ismert lovas szakemberek indultak el a pályán mint lovász. Természetesen, ha állatorvosként vagy tudományos kutatóként szeretnéd segíteni a lovak életét, akkor bizony a szakirányú diploma elengedhetetlen. Ha már tudod, hogy pontosan mivel is szeretnél foglalkozni, akkor ehhez azt is tudnod kell, hogyan juthatsz el odáig!
A megfelelő karrier
Ha esetleg edző vagy profi lovas szeretnél lenni, a legjobban akkor jársz, ha egy állattartással kapcsolatos iskolában szerzett érettségivel lóápoló tanoncként vállalsz munkát egy lovardában, esetleg az iskolában tanultakat egy speciális tanfolyammal egészíted ki. Nehéz már a pályád elején számodra is megfelelő edzői, oktatói alláshoz jutni, hiszen ezekben a szakmákban hosszú idő kell ahoz, amíg a megfelelő tapasztalatot megszerzed, nem beszélve arról, hogy valószínűleg sok pályatársad is hasonló munkára vágyik. A diploma megfelelő alapot biztosít ahhoz, hogy munkát vállalj vagy éppen saját lovardát nyiss, ahol viszont a lovakkal kapcsolatos teendőkön kívül a pénzügyi és gazdasági ügyeket is neked kell majd intézned. Ha még nincs kialakult képed arról, hogy pontosan mivel is szeretnél foglalkozni, akkor egy mezőgazdasági főiskola állattenyésztési szaka jó választás lehet, ahol megtanulhatos az állattartás és -tenyésztés csínját-bínját anélkül, hogy korán elköteleznéd magad egy konkrét szakma mellett. A tapasztalat szt mutatja, hogy minél magasabb a végzettséged, annál magasabb lehet a fizetésed is, még akkor is, ha esetleg ugyanazt a munkát végzed, mint más - szakiráynú végzattség nélküli - pályatársad. Sok olyan tehetséges, lovakkal foglalkozó ember van, aki - megfelelő tanulmány híján - kevésbé sikeres az üzleti, gazdasági életben. Munkádban a szakértelmed, a jozzáállásod és a munkatársaidhoz való viszonyod szerint ítélnek majd meg. Tudsz-e példakép lenni a gondjaidra bízott diákok előtt, esetleg te vagy-e az a szakember, akire minden további nélkül rábízzák egy nagyon drága ló megvásárlását?
A változatosság iskolája
A főiskola megkezdése előtt már valószínűleg van némi tapasztalod a lovakkal kapcsolatban, esetleg valamelyik lovasiskolában már volt lehetőséged kipróbálni a képességeidet, rátermettségeset. A főiskolai szintű oktatás szintű oktatás a lehetőségek széles skálája kínálja. A legtöbb mezőgazdasági főiskola indít állattenyésztési szakot, ahol mélyebben beleásod magad a lótartás rejtelmeibe. A nagyobb egyetemek állattenyésztési, állattudományi karai változatos lehetőségeket kínálnak a tovább tanulni szándékozóknak, ahol sok különböző lehetőség kínálkozik lovas karriered megalapozásához. A kisebb főiskolák szakirányútagozatain talán bensőségesebb, gyakorlatiasabb keretek között sajátíthatod el a lovas szakma tudásanyagát.
Egyéb tanulási lehetősgégek
Természetesen nem mindenki érez kedvet ahhoz, hogy hosszú éveket töltsön el egyetemeken, főiskolákon, persze ez nem jelenti azt, hogy számukra az egyetlen lehetőség az istállótakarítás lehet. A legjobb dolog ebben a szakmában, hogy nem feltétlenül kell diplomával rendelkeznie annak, aki ezen a területen szeretne dolgozni, de bizonyos szintű gyakorlattal és tudással mindenféleképpen rendelkezni kell, ha jól akarod végezni a munkádat. Ha nagy az esélye annak, hogy előbb-utóbb saját válalkozásod lesz, a pénzügyi és üzleti tanulmányoknak is hasznát veheted. Még akkor is, ha nincs szándékodban tovább tanulni, bizonyos szintű tudásra mindenféleképpen szükséged van. Ha tisztában vagy azzal, hogy a lovadnak milyen étrendre van szüksége, ha tudod, hogy mik azok az apró jelek, amelyekből az egészségi állapotára következtethetsz, sok pénzt takaríthatsz meg. Ha te magad tudod elvégezni a számlázással, könyveléssel illetve az egész üzletvitellel járó adminisztrációs feladatokat is, ezekre sem kell a későbbiekben pénzt költened. A kisebb tanfolyamokon, kurzusokon bizonyítványokat, okleveleket szerezhetsz. Az ilyen műhelyek az elméleti képzés mellett gyakorlati tudás megszerzésében is segytséget nyújtanak.
Ha van rá lehetőséged, mindenekelőtt próbálj meg intenzív szakmai gyakorlaton részt venni, ami nemcsak a tapasztalatszerzésben, de a számodra legmegfelelőbb szakm kiválasztásában is segítségedre lehet. Ha jól dolgozol, még az sem kizárt, hogy hosszabb távú munkát is ajánlanak a lovardában.
Lovas Karrierek
Ha azt hitted, hogy lovakkal kapcsolatos munkát csak az istállóban találsz, tévedtél. Íme néhány szakma, ahol - ha csak közvetve is -, de még mindig kedvenceid közelében lehetsz:
Üzleti, gazdasági alapú szakmák:
- Ügyvéd - kimondottan lovakkal és mezőgazdasággal foglalkozó területen
- Aukcióvezető
- Értékbecslő
- Lószőrfonó - kiállításokra, bemutatókra
- Könyvelő - mezőgazdasági területen
- Pályaépítő/-tervező
- GYőgyszeripari cégek - kereskedelem, menedzsment
- Lovas magazinok - szerkesztő, újságíró, fotós, reklámszakember
- Lószállítás
- Lómasszázs
- Becsüs
- Ingatlanügynök
- Patkolókovács
- Állateledel-gyártas
- Lóápoló
- Lovardavezető
- Lószerszámkészítő
- Rendezvényszervező
- Versenybíró
- Hosstess - versenyeken, rendezvényeken
- Biztosítási ügynök
- Lovasedző
- Zsoké
- Lovasoktató
- Nyeregkészítő
- Csikós
Tudományos hátteret igénylő szakmák:
- Genetikus - lótenyészettel foglalkozó szakember
- Tudományos kutató - lóegészségügyi kutatás, tanácsadás
- Egyetemi oktató
- Lótenyésztő - mesterséges és természetes szaporodás szabályozása
- Egyetemi tanársegéd
- Állatorvos
- Állatorvosi tanácsadó, gyógyszerész
|