Rodeó
Miért vagyunk ellene?
Rodeot természete folytán nem lehet az "állatvédelemnek" megfelelöen csinálni. A rodeonál mindenekelött az a cél,hogy háziállatokat, lovakat és bikákat "physische manipulációval" dühössé tegyék; anélkül a kényszer nélkül nem "müködik" a rodeo. Az állatok derekát, ott ahol a bordái által nincsen védve, szijjazással összeszoritják, amely kellemetlenséget és pánikot okoz. Bikáknál a vizelet-hólyagra is nyomást kelt , nem nehéz elképzelni, hogy ez nem kellemes érzés.
A lovakat és bikákat elöszöris percekig "indító-boxokban" várakoztatják s ezekből, miután meghúzzák a szijjazást, rakétaszerüen "lőnek ki" a boxokból (a "box"-ok szűk ketrecek) s azokat az állatokat melyek az ijedtségtől nem akarják elhagyni a boxot, gyakran veréssel s rugdalással kényszerítik; az USA-ban sokszor elektromos "sokkolót" is alkalmaznak.
A "Cowboy-ok" gyakran hangoztatják, hogy a szijjazás lazán van az állatok testén. Ez stimmel is, de csak addig mig az állat az "inditóboxot" el nem hagyja; ugyanis egy "cowboy" tartja a szijjazást feszesen, mig az állat a "boxából" ki nem fut. Jól látni ilyenkor, hogy mekkora huzás van a szijjon.
A "Cowboyoknak" állitólag csak 8 másodpercig a bikák hátán maradniuk, de a bika vadul ugrál, míg a szijjazást le nem veszik róla. Az "oldal-szij" részben bélelve is van, de ez nem enyhíti a nyomás okozta fájdalmat, csupán a bőrt védi sérülásektől az állatot. Az állatok sokszor annyira "bokkolnak", hogy az arénában nem is tudják a szijjakat leoldani. Az ugynevezett 8 másodpercből sokszor percek lesznek.
A "cowboyok" az "oldalszijjazásról" azt állitják, hogy azzal ellenörizzet kitörést akarnak elérni. Ez igaz is ;mert a ló még a szijjazás nélkül is "kitörne"/ugrálna, de éppen minden elképzelhetö irányba, és a lovasnak alig lenne lehetösége az állat hátán tartania magát. Az oldalszijjazás befolyásolja az állat mozgási szabadságát, a lovas javára, csökkentve annak rizikóját.
Egy további kényszer-eszköz még a sarkantyúk alkalmazása, melyek még ha "le is vannak ragasztva" fájdalmat okoznak.
A "vadlovakon való lovaglásnál" a lovakat a váll és nyakrészen könyörtelenül ütik; ezért még pontokat is kapnak.
Sok ló már annyira ideges, hogy már a szűk "boxokban" is ágaskodnak; keményen beleütköznek a fémes falakba és a földre rogynak. Ott mintegy elkábulva maradnak percekig fekve. Ilyenkor a "cowboyok" ijedten reagálnak. Gyorsan becsapják az ajtót, hogya nézök semmit se vegyenek észre. Azután, amint az állatot körülményesen a lábaira állitották, a nezőknek azt állaitjak; hogy minden rendben van.
A borjuknak melyeket a "borjusfogáshoz" használnak, nincsen visszavonulási lehetősége. S mig varakoznak a nézök fogdossak öket a "bevetésük" elött .Erre ijedösen összehuzódkoznak s némelyik a korlátok alatt igyekeznek kiszabadulni. A Cowboyok az állatok farkat csavargatták, mielött az arénába tolták ki öket. A "Team Roping" -nál, hol a borjút egyidőben két lovas igyekszik befogni. Látható az állaton a pánik. Egyszerre két lasszótól befogva hangosan bögnek az állatok (a lasszók sokszor nem válnak le a nyeregröl.) A borjúk gyakran a kijárat rácsán próbálnak átugrani, ami további sérülési veszélyt jelent.
A nagy állatoknak alig van helyük a szük ketrecekben s nem tudnak mozogni. A mindenkori szélirány szerint be is ázhatnak a ketrecek s az állatoknak nedves szalmán kell feküdniük: A túlhangos "Country-Zene" és közelben felállitott hangszórok zaja órákon át bömböl az állatokra; a megfelelö elszállásolásról nem lehet beszélni.
Mi történik aztán a Rodeón?
A rodeonal külömbözö gyakorlatok vannak,melyeket nem gyakorolnak mind mindenütt:
- A "Bare back Rding" - nél a lovakat nyereg nélkül lovagolják és a lovasnak 8 másodpercet kell a lovon maradnia.
- A "Saddled bronc riding" -nél nyereggel lovagolnak és a lovasnak 8 másodpercig kell a nyeregben maradnia.
- A "Bull riding" - nél bikán kell az illetönek 8 másodpercet a bikán maradnia
- A "Wild horse race" - nél egy 3 emberböl álló együttes próbál egy "vadlovat" megszeliditeni, egy embernek a lovon kell ülnie.
- A "Calf roping" - nél fiatal borjúkat lasszóval le kell teriteni és 3 lábát megkötni.
- A "Ribbon roping - nel egy fiatal bikát fognak be lasszóval; előzőleg a szarvaira egy csokrot kötnek, melyet le kell venniük.
- A "Team roping" - nel egy bikát, vagy borjút, tart két ember elöl-hátul lasszóval fogva, földre kényszeritik és megkötözik.
- A "Barrel racing" -nél hordókat kell gyorsan körüllovagolni.
- A "Steer wrestling" - nél egy lovas felugrik egy bikára és addig csavarja a nyakát, mig az állat a földre rogy.
- A "Steer tripping" - nél nagyobb borjúkat kényszeritenek lasszóval a földre és a homokos talajon vontatják.
- A "Horse tripping" - nél lovakat ejtenek lasszóval a földre és húzzák a homokon.
- A "Paso de la muerte" - avagy "halálos ugrás" nál egy Cowboy ugrik
a nyergeletlen lováról egy , nyergeletlen vadló, hátára és
a sörényébe kapaszkodva tartja magát, míg az abba nem hagyja a bokrosodását.
- A "Hog/dog-rodeo" - nél egy kutyát uszitanak egy vaddisznóra és azt meg kell fognia; közben telik az idö; a disznó gyakran súlyosan megsérül.
- A "Muttjn bustin" - nál 6 éven aluli gyerekek "lovagolnak" meg birkákat.
- A "vaddisznófogásnál" gyerekek fognak kis vadmalacokat, melyeket elözöleg sikamlóssá tesznek
- A "Wild Cow Milking" - nél - (már Németországban is gyakorolják) több férfi együttesek egy tehén csordát hajszolnak, borjaikkal, egy arénában, durván meg-kötik vagy földre kényszeritik és megpróbálják megfejni azokat. Az az együttes nyer, melyik elsönek tud tejet felmutatni.
Mely országokban tartanak Rodeót?
Rodeot tartanak az USAban, Kanadában, Mexicoban, Braziliában, UjZeelandban és néha Délafrikában és Fülöpszigeteken. Európában Németországban, Lengyelországban, a Cseh-Köztársaságban, Magyarországon és néha Fran- ciaországban, Olaszországban, Spanyolországban és Portugáliában.
Erédményeink Németországban
Egy hosszú idötartam alatt elkészitett állatorvosi szakvélemény alapján a legtöbb német tartományban betiltották az állatok szijjazását, a sarkantyú használatát, a bikalovaglást és vadlólovaglást . Rövidesen a maradék két tartományban is be fogják mindezeket tiltani.

|